Vefk Nedir?

Büyüler

Vefk Nedir?

Tevafuk kelimesinin kökeninden türetilmiş olan Vefk, kelime anlamı olarak rast gelme demektir. Ayrıca tedbirsiz bir şekilde meydana çıkma ve oluşma gibi anlamları ile de dikkat çeker. Bazılarına göre ise denge ve uyum olarak karşılıkları söz konusudur. İslami literatürde ise karşılığı tılsımlı dua demektir. Allah’a yalvaran ve isteklerinin olmasını isteyen kişiler, Vefk yöntemi ile bunu gerçekleştirebilirler. Ancak normal duadan farklıdır. Çünkü yazılı bir şekilde kağıda dökülür ve kendisine özgü olan bir takım kuralları söz konusudur. Ancak büyü değildir. Çünkü her şey yine Allah’tan beklenmektedir.

Vefk Günah Mı?

Vefk dinen cazi mi sorusuna yanıt vermek gerekmektedir. Bu yöntemin İslam’a aykırı olduğuna dair bir veri yoktur. Bazı kişiler bunun büyü olduğunu söylese de, ağırlıklı görüş aksini dile getirmektedir. Çünkü Allah’ın vermiş olduğu akıl, bu yöntem ile kullanılır. İstekler yine Allah’a dua ile gönderilir. Tek fark ise bunun yazılı bir biçimde yapılmasıdır. Tam olarak rahmini bir çalışma olarak değerlendirilebilir. Böylelikle Vefk büyü müdür sorusu da yanıtını bulmaktadır.

Vefk Alfabesi Nasıldır?

Vefk yapımı sırasında ebced olarak bilinen harfler kullanılır. Yani harflerin sahip olduğu sayısal verilerden yararlanılır. Bunların tümü Arapçadır. Hem harfler hem de sayılar, Arap alfabesindeki simgeler kullanılarak yazılmaktadır. Buna ek olarak bir takım geometrik şekillerin de tercih edildiğini görmekteyiz. Arap Alfabesinin geçmişine bu noktada bakmak son derece mantıklı olacaktır. Bu alfabenin geçmişi son derece eskidir. Milattan sonra ikinci yüzyıla kadar uzanmaktadır. Nebati yazısından esinlenilerek oluşturulmuştur. Nebati yazısının kökeni ise Fenike alfabesine kadar gitmektedir. Sami kökenli bir yazı şeklidir. 28 harften oluşmaktadır. Başta Araplar olmak üzere birçok farklı kavim tarafından kullanılmıştır. Türkler, Osmanlı Devleti zamanında bu alfabenin içine daha farklı harfler eklemiş ve bu şekilde tercih etmişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir